Roma

Alegori ve ikonografi bilmek Avrupa’yı bilinçli gezmek için iyi bir yol. Roma’nın kuruluş hikayesinde dişi kurt vardır. Antik Roma’da fahişeler, dişi kurtla yani luga ile simgelenir. Göğüsleri süt dolu kurt ikiz kardeşleri emzirirken resmedilir. Roma’nın kurucusu olan Remus ve Remulus kardeşler Tiber nehrine bırakılır. Dişi kurt onları bulur ve emzirir. Yani ikiz kardeşler bir fahişe tarafından büyütülmüştür.

Roma tiyatrolarının oturma düzeninde kadın en arka sırada kölelerle aynı sırada oturur. Kadın doğuran ve hizmetçidir. Roma’da özel okul yoktur, herkesin çocuğu aynı eğitimden geçer. Üniversiteden mezun oranı bizdekinin tersine azdır.

İtalyanlar yemekte başlangıç olarak karbonhidrat yer. Pizza, makarna gibi. Sonra kırmızı ya da beyaz et, son olarak da tatlı yerler. Roma donsurmacısı her köşe başında vardır ancak esas halkın tercih ettiği dondurmacıyı ara sokaklardan birinde bulursunuz. Şişmanlamazlar, sırları az pişirmektir. Tencere yemeği pek yoktur.

Vatikan kilisesi, çok büyük bir meydan ve bu meydanın tam ortasında Kleopatra’nın hediyesi anıt sütun.  Etrafında da iki çeşme var. Vatikan İsviçreli özel eğitimden geçmiş askerler tarafından korunuyor. En değerli eser, Michelengelo’nun tek bir mermer sütundan yapmış olduğu Meryem Ana ve İsa heykeli. Vatikan’ın etrafındaki bulvarda Afrikalı ve Mısırlı sokak satıcıları saat, çanta ve eşarp satıyor. Tiber nehri hemen ilerde akıyor. Yollarda mazgalların üzerinde s.p.o.r yazıyor. Bunun anlamı ‘halkın olduğu her yerde senato vardır.’

 ‘Tüm yollar Roma’ya çıkar’ sözü, 100 yıl önce yapılan otobanı needeniyle söylenmiştir. Bu yol tüm ülkeyi baştan başa geçmekle kalmaz, Fransa’ya ve İsviçre’ye de bağlanır.

Fotoğraflar: Ramazan Emiroğlu

Yazı: Nilgün Yanık Emiroğlu