İzmir Kooperatif Hareketi ve 50. Yılında Gödence

Zeytincilikle geçinen yoksul bir dağ köyü. 1970’li yıllar. Ecevit hükümeti, kooperatifler yoluyla zeytinyağı fabrikaları kurulması için destek vereceğini açıklar. Haber İzmir’in köylerinde çok hızlı yayılır. Bir araya gelen Gödenceli köylüler, ‘Biz bunu yaparız’ der ve fabrika kurmak için işe koyulur.


Film, Türkiye’deki siyasi gelişmeler eşliğinde, köylünün 50 yıllık kalkınma mücadelesini ve dayanışmasını anlatıyor, güçlü sinematografisi ile dikkat çekiyor.

Çağatay Özcan Kokulu

 

Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 1972’de kurulması ve kurumsallaşması konusunda öncü oldu. Tarım, kalkınma ve köylünün kendi sanayisinin sahibi olması konularında çalıştı. Zeytinyağı üretiminde kalite standartlarının oluşturulması ve markaların yaratılması üzerine yoğunlaştı.

 

Gödence köyünün ve köy kooperatifinin bilinirliliğini artırmak ve kültürel değerlerini yaşatmak için mücadele vermeye devam ediyor.

 

www.godence.org.tr

Macit Sonkan

 

Aktör Macit Sonkan, filmin senaryosunun oluşmasında katkı verdi ve anlatıcı rolünü üstlendi. Yapım süreci boyunca filmin içinde yer aldı aynı zamanda sanat yönetmenliğini üstlendi.

 

www.macitsonkan.com

www.imdb.com

Film Ekibi

Araştırma – Yapım:
Yönetmen:
Kamera – Kurgu:
Senaryo:
Danışmanlar:
Seslendirme:
Müzik:

Nilgün Yanık Emiroğlu / Gödence Tarımsal Kooperatifi
Nilgün Yanık Emiroğlu
Ramazan Emiroğlu
Çağatay Özcan Kokulu
Macit Sonkan / Çağatay Özcan Kokulu
Macit Sonkan

Kalan Müzik / Emre Kızıl / Tayfun Şakalakoğlu

Format

Filmin Türü:
Filmin Süresi:
Format:   
Hedef Kitle:

Belgesel
46’06”
1920 X 1080p 25 Fps
12 / 70 yaş